Zmiana czasu a wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych

Zmiana czasu pozwoli nam tej nocy spać o godzinę dłużej. Z 26 na 27 października 2019 cofamy bowiem zegarki o całe 60 minut. Niby przyjemnie, jednak nie dla każdego. Co z pociągami? A co z wylotami? Z pracownikami, którzy pracują w godzinach nocnych? Czy należy im się jakiś dodatek? Sprawdź!

Zaczynamy czas zimowy, brr, jak tylko pomyślę o tych krótkich dniach, aż nie chcę kończyć tego artykułu, jednak uważam to za bardzo ważny temat w kadrach. Pracownicy, którzy 26/27.10 będą na swoim „dyżurze” nie do końca wiedzą, co im przysługuje za tę dodatkową godzinę, w końcu teoretycznie kończą pracę o tej samej, ale.. zmiana czasu powoduje jedną nadgodzinę..

Zapłata albo czas wolny – co lepsze?

Przede wszystkim zacznę od najważniejszego – przy planowaniu pracy w harmonogramie, zawsze gdy jest zmiana czasu z letniego na zimowy, pracodawca nie może planować pracy w godzinach nadliczbowych. Never ever pod groźbą PIP. Tak jest i trzeba to przyjąć za wyjątek.

Pomijając ten fakt, pracownik de facto i tak będzie świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych. W końcu dwa razy będzie pracować między 2:00 a 3:00, czyli łącznie 9 godzin, przy przyjętej normie 8 godzin. Co można zrobić z tym fantem?

  • Otrzymać „czas wolny” w wymiarze o połowę wyższym niż przepracowany, w tym wypadku będzie to 90 minut do końca okresu rozliczeniowego (czyli do końca miesiąca, chyba, że mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy to.. do końca roku). Trzeba też pamiętać, że nie wpłynie to na wysokość pensji.
  • Otrzymać dodatek do pensji w wysokości 100% – bowiem praca jest wykonywana w godzinach nocnych. Czyli de facto „zarabia podwójnie” za tę jedną godzinę.

KODEKS PRACY: Art. 151. § 1. 

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

A gdy jest to praca w porze nocnej..

Kodeks pracy reguluje porę nocną (jest to 8 ciągłych po sobie godzin między 21:00 a 7:00), a pracodawca sam określa kiedy się zaczyna, a kiedy kończy. Najczęściej jest to opisane w regulaminie bądź w dodatkowych informacjach o warunkach zatrudnienia. Tym samym pracownik poza dodatkiem za pracę w tej jednej nadliczbowej godzinie, otrzyma też.. dodatek za pracę w nocy. Wynosi on 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

To co? Dla zrozumienia kilka przykładów?

Przykład 1: Pan Roman pracuje od 23:00 do 7:00 w dniu 27/28.10.2018. Tym samym przepracował 9 godzin, za ostatnią godzinę otrzyma dodatek w wysokości 100% lub czas wolny.

Przykład 2: Pora nocna w fabryce jest wyznaczona między 22:00 a 6:00. Pani Kasia pracuje od 24:00 do 8:00 w dniu 27/28.10.2018. Pracowała 9 godzin – jedna godzina nadliczbowa, a 7 godzin w porze nocnej. Otrzyma dodatek w wysokości 50% za nadliczbową godzinę (można przyjąć, że pracowała do 9:00, a więc poza porą nocną i należy się tylko 50%) bądź czas wolny oraz dodatek 20% od stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę w nocy za 7 godzin.

Aleksandra Szymańska

Dodaj komentarz

Next Post

Grecja - ciekawostki

sob. paź 26 , 2019
Przygotowałam dla Was kilka ciekawostek o Grecji. Uwaga, wchodząc do tego miejsca, zobaczysz też wakacyjne zdjęcia z mojej podróży. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, czy jechać – wchodzisz tu na własne ryzyko. Te zdjęcia mówią jedno – pakuj się i czym prędzej udaj się do tego kraju! Uwierzcie mi, Grecja to […]

Aktualne

Facebook