Wszystko, co musisz wiedzieć o dodatku osłonowym z Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej

Na wstępie chciałabym tylko poinformować, że wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, ani wspierany przez nasz rząd. Uznałam, że temat jest warty poinformowania szerszej grupy, a nie każdy może mieć świadomość, że dodatek osłonowy jest na wyciągnięcie ręki. Zapraszam do wpisu i mojej analizy sytuacji.

Ile można otrzymać z Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej?

Inflacja zapierdziela jak głupia, a wszyscy wokoło mówią, żebyśmy się nie martwili. Czy rzeczywiście tak właśnie jest? Nie mnie to oceniać, bo moje zdanie będzie subiektywne (jako przedsiębiorcy). Niemniej jednak przejdźmy do szczegółów. Rząd wspomina coś o Tarczy Antyinflacyjnej, która ma złagodzić wysokie ceny energii elektrycznej, gazu czy żywności. Czy rzeczywiście możemy liczyć na kokosy i nie odczujemy, że w naszych portfelach pozostaje obecnie mniej pieniędzy? Sprawdźmy to!

Stworzono kryteria wypłat i aż dwie stawki (zależne od źródła ogrzewania). W skrócie:

  • gospodarstwo 1-osobowe, w której dochód nie przekracza 2100 zł otrzyma 400 – 500 zł*
  • gospodarstwo 2-3-osobowe, w którym dochód nie przekracza 1500 zł na osobę otrzyma 600 – 750 zł dodatku
  • gospodarstwo 4-5-osobowe, w którym dochód nie przekracza 1500 zł na osobę otrzyma 850 – 1062,50 zł dodatku
  • gospodarstwo 6-osobowe i większe, w którym dochód nie przekracza 1500 zł na osobę otrzyma 1150 – 1437,50 zł dodatku
źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/zloz-wniosek-o-dodatek-oslonowy

Dla ciekawostki, płaca minimalna w Polsce wynosi 3010 zł brutto (2 363,56 zł na rękę), a to oznacza, że singiel pracujący na umowę o pracę może tego dodatku w ogóle nie dostać. Jednak rząd wyprzedza nasz hejt i wprowadza zasadę “złotówka za złotówkę”. W skrócie – za każde 1 zł przekroczenia dochodu, odejmuje je od dodatku osłonowego. Mininalna kwota, jaką można dostać to 20 zł.

Dla szybkiego rachunku. Singiel na minimalnej płacy może liczyć na jakieś 136 – 236 zł dodatku. Nie przejebcie tego na głupoty, ok? (przepraszam za słownictwo).

Zapewne zastanawiacie się, kiedy można otrzymać ten wyższy dodatek? Jak wspominałam, jest to uzależnione od rodzaju ogrzewania. Jeżeli głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wtedy można liczyć na wyższą kwotę.

Wniosek o dodatek osłonowy

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna założyła 4 mld zł dodatku (ciekawe kiedy to spłacimy..), a pieniądze trafią aż do 7 mln gospodarstw domowych. Wypłata następuje przez gminę, tym samym wnioski składamy do MOPSów czy GOPSów. Ważne są terminy!

  • złożenie wniosku do 31.01 pozwoli na otrzymanie dwóch transz w terminie do 31.03 oraz druga do 2.12
  • złożenie wniosku po 31.01, ale do 31.10 daje tylko jednorazową wypłatę do 2.12

Realna pomoc czy ściema?

Ok, chcecie poznać moje zdanie? Jeszcze sama nie wiem czy w ogóle dostaniemy cokolwiek z tej tarczy, ale założę, że tak – na 4-osobową rodzinę 850 zł. Dom ogrzewamy głównie gazem, sporadycznie kominkiem.

Według serwisu dlahandlu.pl średnia cena chleba na początku 2021 roku kosztowała 4,26 zł, obecnie jego średnia cena to 4,76 zł (i wzrośnie). Jemy 1 chleb na dwa dni. Daje to 91,25 zł więcej na paragonie rocznie. Średnia cena mleka również wzrosła o 50 g. Pijemy 1 karton dziennie. Kolejne 182,50 zł.

No dobra, rozdrabniam się na pierdoły. Lećmy z grubej rury – cena energii wg. ure.gov.pl wzrośnie średnio na rachunku o 24%. Rocznie płacimy około 5000 zł (mając panele na dachu i elektryczny samochód od kilku miesięcy więc może się okazać, że zużycie energii będzie wyższe, ale nie idźmy za bardzo do przodu). Łatwo policzyć, że będzie to około 1200 zł więcej.

Powiecie – przecież więcej zarabiamy, płace poszły w górę… Mam na to dwa słowa, które sprowadzą ludzi na ziemię.. POLSKI ŁAD. Nie jesteśmy zatrudnieni na umowy o pracę, a prowadzimy działalność gospodarczą i nawet nie chcę się wdrażać w rosnącą składkę zdrowotną od dochodu (korzystamy tylko z prywatnej służby zdrowia, ponieważ w Kołobrzegu brakuje specjalistów i jest problem zapisać się nawet do rodzinnego). Także tego.

A jak to będzie wyglądać u Ciebie? Zyskasz czy stracisz?

Aleksandra Szymańska

Dodaj komentarz

Aktualne

Facebook