Urlop wypoczynkowy za 2020 rok – ile masz czasu na wykorzystanie?

Pozostał Ci jeszcze urlop wypoczynkowy z 2020 roku? Zastanawiasz się ile masz czasu, aby go wykorzystać? A może jest inna metoda na “pozbycie się” z zyskiem tych dni? Czytaj dalej ten artykuł!

Zacznijmy od odrobiny teorii. Jeżeli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, masz prawo do urlopu wypoczynkowego. Liczony jest na podstawie stażu pracy, wielkości etatu oraz innych zmiennych (np. gdy zmieniasz pracę i część urlopu wykorzystałeś u poprzedniego pracodawcy). Z reguły jest to 20 lub 26 dni w roku. Zgodnie z informacjami w kodeksie pracy – nie możesz się go zrzec, ani przekazać innej osobie. To Twoje prawo i jednocześnie obowiązek.. 😉

Kiedy trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w roku, w którym przysługuje. Duże firmy mają pewne rozwiązanie. Tworzą plany urlopowe na początku roku, w tych mniejszych jest zwykle większa elastyczność. Pamiętaj o pewnych zasadach:

Art.  161. Kodeksu Pracy

“Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.”

Oznacza to, że pracodawca musi dać Ci dni wolne, abyś mógł skorzystać z przysługującego urlopy, aczkowiek…

Art.  162. Kodeksu Pracy

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Urlop możesz dzielić na części – nie jesteś zobowiązany do wykorzystania wszystkich dni w jednym ciągu. Jednakże jedna z tych części musi trwać 14 dni (wliczając dni robocze i wolne od pracy, czyli de facto – 10 dni z urlopu plus dwa weekendy w standardowym systemie pracy).

Art.  163. Kodeksu Pracy

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672.

To pracodawca ustala plan urlopów i może nie zgodzić się na proponowany przez Ciebie termin. Jednakże musi zaproponować alternatywny.

Nie zmienia to faktu, że cały urlop wypoczynkowy musi zostać wykorzystany w roku kalendarzowym.

A co jeśli urlop przechodzi na kolejny rok?

Przepada? Nigdy w życiu! Z dniami urlopowymi jest jak z darmowymi minutami w Plusie – przechodzą na kolejny okres. Jest jedno “ale”… Musisz je wykorzystać do 30. września kolejnego roku. Inaczej pracodawca może otrzymać mandat w wysokości nawet 30 000 zł!

Jest jeszcze jedna pułapka. Pracodawca może przymusem wysłać Cię na wolne w najmniej atrakcyjnym czasie – np. w marcu. Ani jechać w góry, ani nad morze.

Czy urlop wypoczynkowy przepada po 30. września?

Nie! Twoje roszczenia w stosunku do pracy przedawniają się po 3 latach. Dlatego te dni wykorzystasz nawet w kolejnym roku czy po 30.09, jednak po co czekać?

Czy urlop można przehandlować na ekwiwalent pieniężny? Tak, ale w jednej sytuacji. Z momentem zakończenia stosunku pracy. Na Twoim koncie pojawi się wówczas ostatnia pensja plus wspomniany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni urlopowe.

Ola

Dodaj komentarz

Next Post

TOP7 seriali z Netflixa, które ostatnio oglądaliśmy

niedz. mar 7 , 2021
U mnie bez zmian! Gdy mam chwilę wolnego czasu, zamiast skupiać się na rozwoju pomysłu na mój biznes internetowy, oglądam namiętnie seriale. Serio! Gdyby płacili mi za to zajęcie, już dawno woziłabym się Majbachem (i przy okazji nauczyłabym się poprawnie to pisać). Ale do brzegu Szymańska, do brzegu! Oto mój […]

Aktualne

Facebook