Urlop wypoczynkowy za 2020 rok – ile masz czasu na wykorzystanie?

Pozostał Ci jeszcze urlop wypoczynkowy z 2020 roku? Zastanawiasz się ile masz czasu, aby go wykorzystać? A może jest inna metoda na “pozbycie się” z zyskiem tych dni? Czytaj dalej ten artykuł!

Zacznijmy od odrobiny teorii. Jeżeli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, masz prawo do urlopu wypoczynkowego. Liczony jest na podstawie stażu pracy, wielkości etatu oraz innych zmiennych (np. gdy zmieniasz pracę i część urlopu wykorzystałeś u poprzedniego pracodawcy). Z reguły jest to 20 lub 26 dni w roku. Zgodnie z informacjami w kodeksie pracy – nie możesz się go zrzec, ani przekazać innej osobie. To Twoje prawo i jednocześnie obowiązek.. 😉

Kiedy trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w roku, w którym przysługuje. Duże firmy mają pewne rozwiązanie. Tworzą plany urlopowe na początku roku, w tych mniejszych jest zwykle większa elastyczność. Pamiętaj o pewnych zasadach:

Art.  161. Kodeksu Pracy

“Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.”

Oznacza to, że pracodawca musi dać Ci dni wolne, abyś mógł skorzystać z przysługującego urlopy, aczkowiek…

Art.  162. Kodeksu Pracy

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Urlop możesz dzielić na części – nie jesteś zobowiązany do wykorzystania wszystkich dni w jednym ciągu. Jednakże jedna z tych części musi trwać 14 dni (wliczając dni robocze i wolne od pracy, czyli de facto – 10 dni z urlopu plus dwa weekendy w standardowym systemie pracy).

Art.  163. Kodeksu Pracy

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672.

To pracodawca ustala plan urlopów i może nie zgodzić się na proponowany przez Ciebie termin. Jednakże musi zaproponować alternatywny.

Nie zmienia to faktu, że cały urlop wypoczynkowy musi zostać wykorzystany w roku kalendarzowym.

A co jeśli urlop przechodzi na kolejny rok?

Przepada? Nigdy w życiu! Z dniami urlopowymi jest jak z darmowymi minutami w Plusie – przechodzą na kolejny okres. Jest jedno “ale”… Musisz je wykorzystać do 30. września kolejnego roku. Inaczej pracodawca może otrzymać mandat w wysokości nawet 30 000 zł!

Jest jeszcze jedna pułapka. Pracodawca może przymusem wysłać Cię na wolne w najmniej atrakcyjnym czasie – np. w marcu. Ani jechać w góry, ani nad morze.

Czy urlop wypoczynkowy przepada po 30. września?

Nie! Twoje roszczenia w stosunku do pracy przedawniają się po 3 latach. Dlatego te dni wykorzystasz nawet w kolejnym roku czy po 30.09, jednak po co czekać?

Czy urlop można przehandlować na ekwiwalent pieniężny? Tak, ale w jednej sytuacji. Z momentem zakończenia stosunku pracy. Na Twoim koncie pojawi się wówczas ostatnia pensja plus wspomniany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni urlopowe.

Ola

Dodaj komentarz

Aktualne

Facebook