PRAGA – poradnik turystyczny

W styczniu wybraliśmy się na krótki urlop z dziećmi do Pragi. Ogólnie powiem Ci, że trasa z Kołobrzegu była bardzo przyjemna – przez drogi ekspresowe, po autostradę. Kilka godzin – i byliśmy na miejscu. W poniższym wpisie robię podsumowanie naszej wycieczki. Znajdziesz tu szacunkowe koszty, plan wycieczki i kilka praktycznych porad. Praga? Nadchodzimy!

PRAGA – najważniejsze koszty

Nasze koszty na 4-osobową rodzinę przy wyjeździe na 3 noce wyglądały następująco:

 • TRASA – 629 km w jedną stronę, czyli 1258 km przy spalaniu 11 litrów (niestety RAV4 nie należy do ekonomicznych pojazdów), paliwo wyniosło około 690 zł
 • WINIETKA na autostradę w Czechach (jest obowiązkowa) kupiliśmy wersję na 10 dni – 310 Kč , około 53 zł
 • APARTAMENT na starym mieście, 629 zł – wybraliśmy ten.
 • PARKING na 3 dni – 1050 Kč, około 179 zł – w Pradze obowiązują różne zasady parkowania na ulicy. Niebieska linia – to miejsca dla mieszkańców. W dodatku w centrum jest limit czasu parkowania (np. do 3 godzin).
 • Jedzenie – około 450 zł – fakt, że do samochodu spakowałam trochę jedzenia z domu, aby móc zrobić śniadania na miejscu (typu olej, mąka, płatki śniadaniowe, owoce itp). Zrobiłam to z myślą o dzieciach, bo na wyjeździe ciężko znaleźć knajpę, która oferuje śniadania z myślą o maluchach.

CZECHY: Praga – praktyczne porady

Winietki na autostrady są obowiązkowe, ich brak może skutkować bardzo wysokimi mandatami. Najkrótszy czas na jaki można wykupić to 10 dni i taką też wybraliśmy. Są dostępne miesięczne i roczne (ale liczone na rok kalendarzowy, dlatego w grudniu lepiej wybrać miesięczną 😉 ). Możesz je kupić na dosłownie każdej stacji benzynowej. Lepiej zrób to na najbliższej po przekroczeniu granicy, bo łatwo wjechać na autostradę, licząc, że “jakaś” się znajdzie.

Zwróć uwagę też na swoją apteczkę samochodową i wyposażenie dodatkowe. Słyszałam, że przy kontroli policyjnej, zawsze jest to sprawdzane. Poza apteczką, wymagany jest trójkąt, kamizelka odblaskowa i chyba latarka (nawet jak nie, warto ją posiadać).

Nie przekraczaj prędkości. Przede wszystkim – praktycznie wszędzie masz autostrady, na których można się rozpędzić do konkretnych prędkości. Policja ściga już przy minimalnym przekroczeniu, a mandaty są srogie (na szczęście nie przekonaliśmy się).

W restauracjach nie doliczają “service”, czyli napiwków. Nie bądź zaskoczony, gdy w każdym (dosłownie – w każdym) miejscu będą to podkreślać przy wręczaniu paragonów. Robią nawet ściągi, ile doliczyć przy 10 i 15%. Jak dla mnie – trochę słaba opcja, bo mam w zwyczaju pozostawiać te 10%, a tutaj w dwóch miejscach czułam wzrok kelnerów, którzy krążyli nade mną, jak hiena nad padliną..

Zabytki w Pradze, które wypada zwiedzić

Praga jest pięknym miastem, w którym aż roi się od zabytków. Dosłownie wybierając się na spacer, na każdym rogu znajdziesz coś ciekawego. Nie sposób tego opisać słowami – trzeba to zobaczyć. Dużo spacerowaliśmy i największym zaskoczeniem była postawa Marysi (4 lata), która sama pokonywała dalekie dystanse na nogach. Pierwszego dnia zrobiła jakieś 8000 kroków samodzielnie, bez narzekania! Sam zobacz!

Okej, ale czekasz na listę miejsc do zobaczenia. Oto najważniejsze:

 • Ratusz Staromiejski i Zegar – choć było zimno to mieliśmy okazję obejrzeć ślubną sesję zdjęciową pary z Azji (aż na samą myśl przechodzą mnie dreszcze 😉 ). Zjedliśmy tu też lokalny przysmak – trdelnik.
 • Zamek na Hradczanach – ciekawostką jest fakt, że aby się tam dostać, trzeba przejść kontrolę policyjną 😉
 • Most Karola – tego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest dostępny tylko dla ruchu pieszego, bardzo popularne miejsce, dużo rzeźb, ulicznych muzyków, straganów (z horrendalnie wysokimi cenami, polecam zakupy za mostem). Dodam jeszcze, że Praga jest nazywana miastem tysiąca mostów. Czy tyle ich jest? Kto wie? Ja w pewnym momencie straciłam rachubę.
 • Kampa – to miejsce między Zamkiem na Hradczanach, a mostem Karola. Piękne, urokliwe uliczki, widok na rzekę i romantyczna atmosfera.
 • Dzielnica Żydowska, w której nie brakuje zabytków i kościółków
 • Ruchomy pomnik Franza Kafki (zaraz obok centrum handlowego OC Quadrio)
 • Monument Franza Kafki – jak możecie się domyślać, ten pisarz (choć był niemieckojęzycznym pisarzem żydowskiego pochodzenia) jest ważną postacią w mieście. Urodzony w Pradze, odgrywa istotną rolę i nie brakuje tutaj pamiątek, stworzonych dla niego.
 • Motylarnia (która znajduje się w sklepie zabawkowym Hamleys na poziomie -1). Super atrakcja dla dzieci!

Czeskie przysmaki, które trzeba spróbować

Na zakończenie, kilka słów o kuchni. Czeska kuchnia jest ciężka, niekiedy bardzo. Poza tym, czerpie inspiracje z polskiej, węgierskiej i niemieckiej, dlatego nie bądź zaskoczony, gdy w karcie znajdziesz schabowego. Jeżeli jednak chcesz poznać prawdziwy smak Czech, koniecznie spróbuj:

 • smażony ser,
 • zupa czosnkowa
 • zupa piwna
 • knedliki z gulaszem
 • kofolę
 • hot dogi
 • trdelnik
 • miodownik (ciasto)

I koniecznie – piwo. To nie mit, że w restauracji kosztuje mniej niż.. woda. W dodatku jest bardzo smaczne. Osobiście próbowałam Staropramen (11), który był bardzo delikatny w smaku.

Zachęciłam do wyjazdu? A może chcesz szczegółowy poradnik z informacjami o miejscach i dodatkowymi atrakcjami, które warto wybrać? Na przykład rejs po Wełtawie, nocne zwiedzanie Zamku czy wycieczkę autobusową?

Ola

Dodaj komentarz

Next Post

DARMOWE WYZWANIE - planowanie posiłków

nie Lut 23 , 2020
Hej! Tak jak długo to odkładałam, ale w końcu trzeba wziąć tego byka za rogi! W marcu planuję cykl wyzwań i aktywności na FanPage oraz w grupie Żony Idealnej. Pierwszy dotyczyć będzie planowania posiłków. Podpowiem jak to u mnie działa, co się sprawdzi, co zawiodło. Pojawią się tipy, listy zadań, […]

Aktualne

Facebook