Praca zdalna – czy jest to zajęcie dla Ciebie?

Pracujesz etatowo i masz tego.. lekko mówiąc – dosyć? Zastanawiasz się czy nie rzucić wszystkiego i wyjechać w Bieszczady? Zapewne przeszkodą mogą okazać się finanse, ale czy na pewno? Z tego co się orientuję, praktycznie wszędzie dociera zasięg, a praca zdalna jest rozwiązaniem, które być może spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.

Pracowałam etatowo, dojeżdżając do pracy od 40 minut (jak nie było korków) do 70 minut. Pracowałam także z tarasu wynajmowanego domu na Costa Brava w Hiszpanii podczas mojej (jednej z wielu) podróży poślubnej. Dlatego mam świetne porównanie tych dwóch zajęć i wiecie co? Chyba jednak bliżej mi do pracy zdalnej, ale szczerze mówiąc – zanim nauczyłam się tak pracować, popełniłam mnóstwo błędów! Przybliżę Wam model takiej pracy, zdradzę swoje sposoby. To początek mojego cyklu wpisów, dlatego wierzę, że będzie cieszyć się dużą popularnością. Oto co planuję – praca zdalna – początek!

PS: jeżeli szukasz tu informacji o MLM lub innym typie marketingu “rekomendacji”, niestety nie znajdziesz ich. Jestem copywriterką z kadrowym doświadczeniem (o matko! żeby uzupełnić – studiowałam na wydziale Budowy Maszyn 😉 ).

Praca zdalna – czy jest to zajęcie dla Ciebie?

Jak znaleźć pracę zdalną dla siebie?

Rozliczenie w ramach pracy zdalnej (własna działalność, USEME, działalność nierejestrowa, umowy)

Copywriting – na czym polega taka praca?

Afiliacja – sposób na zarabianie

10 zdalnych zawodów

30 pomysłów na pracę po pracy – czyli jak dorobić do budżetu domowego?

Jak rzucić pracę etatową i zacząć zdalną?

Jak wyrobić sobie rutynę pracy w domu?

Błędy, które popełnisz przy pracy zdalnej

Work-life balance – jak zachować higienę pracy?

Przez najbliższe tygodnie będę rozwijać powyższe tematy. Być może staną się one inspiracją do podjęcia ważnych kroków w Twoim życiu? Powiem Ci, że mam bardzo długi staż pracy. Będąc nastolatką opiekowałam się dziećmi, a wakacjami pracowałam jako kelnerka. Na studiach, aby dorobić, rozdawałam ulotki, byłam hostessą, aż zaczęłam pisać teksty na zamówienie, a później prowadzić media społecznościowe. Po drodze zaliczyłam etat w wydawnictwie, a także 4 lata pracy jako kadrowa (kiedy to zleciało!). Dlatego uwierz mi, wszystkie artykuły będą pisane z punktu widzenia doświadczonej osoby.

Praca zdalna – zalety

Ten typ pracy ma wiele zalet (nie oszukujmy się, wad również, nie ma zajęć idealnych), dlatego przybliżę te przeważające plusy. Praca zdalna pozwala pracować z kim chcesz i skąd chcesz. Może to być firma ze Stanów czy Emiratów Arabskich, a także spółka z Poznania, gdy Ty siedzisz w Kołobrzegu. Samodzielnie ustalasz rytm swojego dnia (o ile druga strona nie wymaga dyspozycyjności w określonych godzinach).

Nie wydajesz pieniędzy na dojazdy, ubrania czy produkty do makijażu (śmiej się, śmiej, ale siedzę wygodnie w dresie w nieułożonych włosach, rozmawiając z moimi klientami i nie czuję presji). Możesz pracować z domu, kawiarni, a także drugiego końca świata – o ile jest tam dostęp do sieci. Proste, prawda?

Praca zdalna pozwoli Ci spędzić więcej czasu z rodziną, o ile stosujesz zasady work-life balance (o których będę pisać przy okazji ostatniego tematu). Nie marnujesz godziny w korku, przerwy obiadowej, a efektywność Twojej pracy wzrasta. Chcesz szybciej i lepiej wykonać swoje zadania, żeby wrócić do “domowego życia”. Ponadto, przeważająca liczba osób pracująca zdalnie w Polsce ma założoną swoją działalność. Dlatego pracujesz dla siebie i na siebie.

Czy pracownik zdalny jest lepszy?

A teraz odwróćmy sytuację. Jesteś pracodawcą i szukasz nowego pracownika. Dlaczego lepiej zatrudnić kogoś zdalnie? Chociażby ze względu na optymalizację kosztów – nie potrzebujesz powierzchni biurowej, a pensja może być uzależniona od efektów.

Z drugiej strony – jak sprawdzić czy pracownik pracuje, a nie scroluje Pudelka? Odpowiedzmy sobie – a w pracy na miejscu tego nie robi? Miałam przyjemność obserwować inne osoby w wydawnictwie, na różnych stanowiskach. Niektórzy opanowali do perfekcji marnowanie 8 godzin pracy. Tak, aby przetrwać, ale za bardzo się nie narobić. W przypadku pracy zdalnej, możesz stosować programy do monitorowania pracy, rozliczać się za zamknięte projekty i podjąć współpracę na nienormowany czas. Uwierz mi, większość osób będzie dotrzymywać deadliny, jeżeli po zakończeniu będzie mieć wolne.
Podsumowując – większa wydajność i efektywność pracowników, rozliczanie za efekty pracy.

Wady pracy zdalnej

Skoro już poznałeś zalety, jakie daje praca zdalna, czas poznać jej wady. Jak każde zajęcie – to nie będzie dedykowane dla każdego z nas. Wymaga dużej dyscypliny. Nikt nad Tobą nie stoi, i nie mówi “masz być o 8:00 w biurze”. W takim razie czy coś się stanie, jak jutro wstanę po 9:00?

Wielu pracodawców nie jest też do końca przekonana do takiego modelu współpracy. Wciąż na rynku jest mało ofert, które zezwalają na pracę zdalną. W dodatku dzieje się tak również w zawodach, które są wręcz do tego stworzone!

Najczęściej na pracę zdalną decydują się graficy, copywriterzy i inne “kreatywne” zajęcia. Istnieje przekonanie, że do pracy trzeba przyjść i już, nawet jak pracownik nie ma kontaktu z innymi, nie potrzebuje materiałów z biura. Po prostu ma ruszyć dupkę i odsiedzieć swoje. I po co?

Strach, który powoduje brak pewności siebie. Przez wiele miesięcy możesz czuć, że popełniłeś błąd i nie utrzymasz się, pracując zdalnie. Moja babcia do dzisiaj płacze, żebym znalazła sobie “prawdziwą” pracę. Co z tego, że zarobki mnie satysfakcjonują i mogę pracować kiedy chcę i gdzie chcę?

Zainteresowałam Cię pracą zdalną? Chcesz poznać bliżej zajęcia, które można robić w ramach takiego modelu współpracy? Jak zacząć? Bądź ze mną przez ten cykl i daj znać, czy chcesz rzucić pracę w biurze 😉


Aleksandra Szymańska

Dodaj komentarz

Next Post

Wegańskie TIRAMISU - krok po kroku

czw. lis 7 , 2019
Mam dla Ciebie prawdziwą petardę! Przepis na wegańskie tiramisu. Jeżeli nie spożywasz produktów pochodzenia zwierzęcego – musisz koniecznie zapoznać się z tym przepisem. Tylko ostrzegam – jest nieco czasochłonny, ale ten smaaaaak! Przepis na wegańskie tiramisu – paluszki biszkoptowe, ladyfingers Zaczynamy od podstawy – czyli wegańskiego biszkopta. Prawdę mówiąc możesz […]

Aktualne

Facebook