Baby cage – czyli upiorny wynalazek XX wieku

Każda młoda mama wie, że dziecko trzeba “przewietrzyć”. Nie wiem jak Wy, ale ja zazwyczaj wychodziłam wtedy na długie spacery, albo pozostawiałam dziecko w wózku na dworze gdy spało, a sama czytałam sobie obok książkę. Jednak historia świata zna inne metody na dotlenienie małych dzieci. Czy atrakcyjne? Sami to oceńcie!

Czym było baby cage – przenośna “klatka”

źródło: Photo by Fox Photos/Getty Images

Nie, to nie żart. To portable baby cage. Wynalazek Emmy Read, która zaprezentowała go w Stanach w 1922 roku. Mało tego, rok później uzyskała nawet patent na ten wynalazek. Czym się kierowała? Radami dr Luthera Emmetta Holta, który pod koniec XIX wieku w swojej książce mówił, że dzieci trzeba przewietrzyć (“The Care and Feeding Children”). Jednak wiele domów w tym okresie nie posiadało balkonów, ciężko było wyjść na zewnątrz posiadając gromadkę dzieci (wielodzietność była wtedy w cenie) i taka klatka idealnie wpisywała się w potrzeby. Przyznam szczerze, że jeszcze kilka lat temu, jak planowaliśmy dziecko, sami mieliśmy 33 metrowe mieszkanko z dwoma oknami na świat i bez balkonu w kamienicy. Czy skorzystałabym z tego wynalazku? Nigdy w życiu, bałabym się, że konstrukcja nie wytrzyma, a moje dziecko spadnie z trzeciego piętra na patio.

Jak pokazuje “popularność” tej klatki, podobne wątpliwości mieli inni rodzice, ponieważ wynalazek Read w ogóle się nie przyjął w Stanach. Kolejne próby były na rynku brytyjskim. 14 lat później obdarowano nimi członków Chelsea Baby Club. Nagle nad ulicami Londynu pojawiły się owe klatki, wysoooko, wysoko nad ziemią. Na szczęście tak samo szybko je ściągnięto.

Idea baby cage

Trzeba przyznać, że sam pomysł i idea była dobra. Tylko kierunek kiepski. Okey, klatki nieco przypominają balkony we współczesnych blokach – są małe i przerażające. Nieee, sorry, nie jestem w stanie wybronić tego wynalazku. Jest upiorny i mimo wszystko lepsze są spacery.

Ola

Dodaj komentarz

Next Post

Rząd dopłaci do Twoich wakacji 1000 zł, chcesz poznać szczegóły?

pon. maj 11 , 2020
WAKACJE+, a może 1000+? Niezależnie od nazwy już zdradzam Wam, na czym będzie polegać bon wakacyjny, nowy program rządu. Do zgarnięcia aż 1000 złotych prawdopodobnie na karcie przedpłacowej, ale są pewne ograniczenia.. Chcesz poznać szczegóły? Na czym polega bon wakacyjny 1000 plus? Okey, umówmy się co do jednego. Tytuł jest […]

Aktualne

Facebook