Babo nie czekaj, zrób sobie przegląd – bo rak nie wybiera!

Pardon za ten tytuł, ale mam większą pewność, że tutaj zajrzysz. Niezależnie czy jesteś kobietą czy mężczyzną – ten wpis jest w zasadzie kierowany do każdego. Korzystam z okazji, że mamy końcówkę roku i być może robisz sobie podsumowanie roku. A może plany na 2020 rok? Zrób coś dla siebie (bo nie dla mnie, ja jestem tylko posłańcem informacji) – zaplanuj sobie kompleksowy przegląd.. zdrowia. Dlaczego? Bo rak nie wybiera. Ale od początku!

Dlaczego tak ważna jest regularność?

Nie lubię dzielić się mega intymnymi chwilami swojego życia, ale wierzę, że tym razem może to pomóc innym osobom. Na początku roku zgłosiłam się do swojego lekarza (uwaga, będzie tabu!) ginekologa z problemami. Tu mnie bolało, tam coś ciągnęło, a jak oddychałam to jeszcze czułam jakby miliony igieł mnie dźgały. Ogólnie, we łzach słuchałam co mam dalej robić. Cytologia (wykonuję ją regularnie), USG piersi, jajników i.. markety nowotworowe pod kątem raka jajników.

Pomyślałam jak każdy – no gdzie!? Nie mam jeszcze 30-stki i miałabym mieć raka? Zrobiłam, przyszły wyniki. Powyżej normy i duże prawdopodobieństwo wystąpienia. Nogi mi się ugięły. Na szczęście mój lekarz podjął rękawice, zaczęły się leki, badania, kontrola. Pół roku później powtórzyłam badanie, a wynik był zdecydowanie lepszy, choć ryzyko wciąż jest. Jaki z tego morał? Że głupi ma zawsze szczęście? Nie, nie tym razem. Zareagowałam od razu, jak poczułam, że coś się dzieje. Wykonałam badania, stosuję profilaktykę, ale wielu z nas o tym zapomina, bo nie ma czasu, bo czuje się dobrze, bo nigdy nie chorował.. Znasz te powiedzenia?

6 tysięcy Polek umiera każdego roku na raka piersi

Czy wiesz, że w ciągu roku wykrywa się około 18 tysięcy przypadków raka piersi? Aż 33% z nich kończy się śmiercią. To nie są liczby, które sobie wymyśliłam. Najczęściej te przypadki można było uratować, ale pacjentki zgłosiły się.. zbyt późno. Badanie wcale nie jest drogie, bo możesz je wykonać samodzielnie i całkowicie za darmo. Będąc na wizycie u ginekologa, poproś o USG piersi i pachwin. W Polsce są też organizowane bezpłatne badania, więc jest jak się sprawdzić. Musisz tylko chcieć. Na dole ściąga do domowego użytku.

http://www.amazonki.sandomierz.eu/jak-badac-piersi/

Chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo badać piersi? Polecam artykuł na stronie sandomierskich Amazonek.

Cytologia a rak szyjki macicy

Kolejnym nowotworem, który zbiera żniwa wśród kobiet to rak szyjki macicy. Prawie 3 000 Polek każdego roku dowiaduje się o tej chorobie, a połowa z nich umiera. Rozwija się ona długi i cicho – nawet 10 lat, nie dając żadnych symptomów. A jedno krótkie badanie może zdiagnozować problem w kilka dni!

Cytologia nie boli – tego obawia się najwięcej kobiet. Boli za to przyjmowanie chemii i walka ze śmiercią. Cytologię zrobisz u ginekologa, prywatnie koszt badania to 30 złotych plus wizyta. O tym jak się do tego przygotować, możesz przeczytać u mamyginekolog.

Rak jajników, który atakuje znienacka

Kolejnym kobiecym problemem jest rak jajników. Rocznie przez ten nowotwór umiera aż 114 tysięcy kobiet na świecie. Większość to guzy, a tylko 5-10% przypadków ma uwarunkowanie genetyczne. Objawy potrafią być mylące:

Mogą to być dolegliwości uciskowe w postaci objawów dysurycznych, zaparć, wzdęć, uczucia pełności w brzuchu lub bólów w podbrzuszu. Wczesne symptomy, które wymieniają pacjentki z rakiem jajnika na forum onkologicznym to ból miednicy i brzucha, zwiększenie obwodu brzucha, szybkie uczucie pełności podczas jedzenia i zmiana częstotliwości oddawania moczu.

ZOBACZ: Rak jajnika – objawy, diagnostyka i rokowania https://www.zwrotnikraka.pl/?p=2024

Jak to diagnozować? Już zwykłe badanie ginekologiczne jest w stanie wykryć problem. Jeżeli guz rośnie, lekarz wyczuje go pod palcami. USG tylko potwierdzi, że coś się tworzy. Pomocne są też markety (z badania krwi), a na wynik czekałam zaledwie 4 dni robocze. Dlatego jak widzisz, nie są to żarty.

Nie wstydź się infekcji intymnych

Kolejnym tematem tabu są.. infekcje intymne. Czasami objawiają się bólem, swędzeniem lub nieprzyjemną wydzieliną. Co najczęściej robisz? Czekasz? Błąd! Infekcje mogą rozwinąć się do groźnych powikłań takich jak: stan zapalny gruczołów Bartholina, zapalenie przydatków lub błony śluzowej macicy. Nie wspominając, że w trakcie ciąży mogą prowadzić do przedwczesnego porodu.

Co zatem robić? Najlepiej stosować profilaktykę – dostosować płyn do higieny intymnej. Na rynku jest wiele produktów, takich jak Mucovagin i inne dostępne w drogeriach czy aptece, które można dobrać do swoich potrzeb. Mają właściwe pH dla sfer intymnych i delikatny skład. Często wymieniaj ręcznik (najlepiej miej jeden do stref intymnych). Rezygnuj z wkładek higienicznych i noś przewiewną bieliznę z naturalnych składników (jak bawełna, nie mam na myśli pędów bambusa 😉 ). A gdy pojawi się infekcja – reaguj. Wizyta u ginekologa i stosowanie leków czy preparatów. Najgorsze co można zrobić to.. czekać.

Do brzegu, bo daleko popłynęłam. Jeżeli robisz podsumowanie roku – przypomnij sobie, kiedy ostatni raz robiłaś badania, nie tylko ginekologiczne, ale i morfologię. Dopisz na listę zadań na 2020 rok profilaktykę i większą dbałość o własne zdrowie. Choroby nie wybierają.

Ola

Dodaj komentarz

Next Post

Makaron z krewetkami marynowanymi w teriyaki

czw. sty 2 , 2020
Uwielbiam krewetki i kuchenne wariacje. Postanowiłam sobie, że będę więcej improwizować w kuchni, a oto efekt. Pyszne danie, w którym nie użyłam nawet grama soli! Gorąco polecam, a teraz zobaczcie mój patent na makaron z krewetkami! Lista produktów: krewetki (około 180-200 g) – osobiście kupiłam mrożoną paczkę z POLOmarketu marki […]

Aktualne

Facebook