Mama, nasz pierwszy przyjaciel

Dzień Mamy co prawda już minął, ale to nie oznacza, że przez 364 dni w roku nie musimy mówić najbliższej kobiecie naszego życia, że ją kochamy. Wręcz przeciwnie. Taki dzień powinniśmy obchodzić codziennie i szanować to, że nasza mama jest przy nas. Daje nam dobrą radę, czasami nakrzyczy, powie swoje zdanie, z którym możemy się nie zgodzić…

DSC_5318Prawda jest taka, że mamy są przy nas bez względu na wszystko. W chorobie, podczas problemów sercowych, gdy gorzej nam idzie na studiach, albo mamy wątpliwości co dalej zrobić ze swoim życiem czy przy osiąganiu pierwszych poważnych sukcesów. Nie zauważamy, jak dużo pracy i miłości wkładają one w wychowanie nas od najmłodszych lat. Bo są. Zawsze są. Nawet jak dzwonimy o 3 nad ranem we łzach, one szybko stają na nogi i pocieszają do samego rana.

Ale czy my o nich pamiętamy? W moim życiu nie zawsze zgadzałam się z moją mamą. Bardzo często się kłóciłyśmy. Ja uważałam, że to co robi – ograniczenia, nakazy i zakazy są złe. Siedziała nade mną, żebym się uczyła i ruszyła ze swoim życiem, osiągając większe sukcesy niż ona sama. Ale prawda jest taka, że to jak potoczyło się moje życie przez ostatnie 25 lat, to w dużej mierze jej zasługa. Prawdopodobnie nigdy tego nie powiedziałam mamie. Ale jak mam wyrazić w słowach to, co ona dla mnie zrobiła? Jak podziękować jej za to, ile trudu, łez i nieprzespanych nocy przeżyła przeze mnie? Jest to wręcz niemożliwe.

DSC_5335 DSC_5315

Ale jest coś, co mogę zrobić, aby jej podziękować i pokazać, że to co robiła przez ostatnie lata nie poszło na marne. Jej wychowanie poskutkowało tym, że rozróżniam dobro i zło, wiem jak kierować swoim życiem, by ona była dumna z posiadania takiego dziecka i abym ja czuła, że jestem dobrym człowiekiem. Moja mama, jej metody wychowawcze (z którymi nie zawsze się zgadzałam) będzie dla mnie wzorem przy wychowywaniu mojego dziecka. Wtedy nie rozumiałam tego, co robiła. Teraz wiem, że kierowała się wyłącznie moim dobrem.

Dziękuję Ci mamo.

IMG_5966 IMG_5965 IMG_5914

Ola

4 thoughts on “Mama, nasz pierwszy przyjaciel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook